Ana Sayfa Sağlık 11 Aralık 2021 9 Görüntüleme

Omicron varyantı belirtileri neler? Omicron, Delta varyantından dört kat daha bulaşıcı…

Afrika’da tespit edilen ve süratle yayılarak başta Avrupa ve Asya’da kaygı yaratan Omicron belirtileri ortasında kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme ve çok fazla bedende ağrı yaşanıyor. Omicron varyantı belirtileri ortasında çok halsizlik üzere olağandışı belirtiler de görülüyor. Hadiselerin genelinde tat ve koku kaybı sık yaşanmıyor. Japonya Sıhhat Bakanlığı’na danışmanlık da yapan Nishiura, Omicron varyantının şu an Dünya genelinde baskın virüs olan Delta varyantından 4.2 kat daha fazla bulaşıcı olduğunu duyurdu.

Omicron varyantı tesirini başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada hissettirmeye başladı. Corona virüsü salgınının bugüne kadar tespit edilen “en çok mutasyona uğramış varyant” olarak da biliniyor. Omicron varyantı şimdi Türkiye’de görülmedi.

OMİCRON VARYANTI NEDİR?

Geçtiğimiz hafta Dünya Sıhhat Örgütü yeni varyant B.1.1.529’u ‘endişe verici tür’ olarak sınıflandırdı ve Omicron olarak isimlendirdi. Bilim insanlarının delta varyantından daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu söyledi.

Omicron bir başka ismiyle nu varyantı, Dünya Sıhhat Örgütü tarafından telaş uyandıran varyantlar listesine eklenen beşinci varyant oldu.

Uzmanlar bu varyant içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, bu virüsün corona virüsü aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu.

Bilim insanları, “Bu varyant şu ana kadar karşılaştıklarımız ortasında en tehlikelisi olabilir” yorumunu yaparken şu ana kadar yalnızca 10 olay tespit edildiği belirtildi. Üç farklı ülkede bulunduğunu açıklayan London College Üniversitesi’nde vazifeli bilim insanı Profesör François Balloux, “Bu varyant muhtemelen teşhis konulmayan bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra mutasyona uğradı” dedi.

OMİCRON BELİRTİLERİ NELER?

Hafta sonu açıklamalarda bulunan ve birinci Omicron varyantı hastalarını tespit edip bunu üst mercilere aktaran Dr. Angelique Coetzee de, “Genelde olağandışı semptomlar görülüyor. Çok halsizlik üzere. Ama olayların hiçbirinde tat ve koku kaybı yok” dedi.

Güney Afrika’daki Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde misyonlu Dr. Wassila Jassat da, “Tshwane kentinde tespit edilen Omicron olaylarından hastaneye kaldırılanların yüzde 87’si aşı olmayanlar” dedi.

Öte yandan İngiliz The Guardian, Soweto kentindeki hastanenin ağır bakım ünitesinin lideri Rudo Mathivha’nın kelamlarına de dikkat çekti. Mathivha, “Şu an Covid-19 hastalarında demografik bir değişim görüyoruz. Gençler yani 20’lerinden 30’larının sonundaki beşerler daha ağır olarak hastaneye geliyor ve ağır bakıma alınıyor. Bunların yaklaşık yüzde 65’i aşısız. Geri kalanlar da tek doz aşılı” dedi. Lakin bu demografik farklılığın bir sebebinin gençlerde aşılanma oranlarının düşük olması olabileceği kaydedildi.

OMİCRON, DELTA VİRÜSÜNDEN DAHA BULAŞICI

Japonya Sıhhat Bakanlığı’na danışmanlık da yapan Nishiura, Omicron varyantının şu an Dünya genelinde baskın virüs olan Delta varyantından 4.2 kat daha fazla bulaşıcı olduğunu duyurdu.

Araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan bilim insanı, “Omicron varyantı daha çok beşere bulaşıyor ve hem aşı hem de doğal yollarla oluşan bağışıklıktan daha çok kaçabiliyor” dedi.

DAHA EVVEL İŞE YARAYAN METODU DENEDİLER

Nishiura’nın araştırması şimdi bilimsel bir hakemli mecmuada yayınlanmazken, araştırmada kullanılan formül daha evvel de denenmiş ve başarılı olmuştu. Birebir metodu deneyen bilim insanları Temmuz ayında hazırladıkları araştırmada Tokyo Olimpiyatları öncesinde Delta varyantının ülkede baskın virüs olacağını tespit etmiş ve bu durum öngörüldüğü üzere gerçekleşmişti.

Güney Afrika’da Omicron varyantının ortaya çıkmasından sonra günlük olaylar 20.000 düzeyine ulaşmıştı.

Dün, Pfizer ile BioNTech’in yaptığı açıklamada üçüncü doz corona virüsü aşısının Omicron varyantına karşı müdafaa sağladığını açıklasa da Japonya’dan gelen bu haber milletlerarası kamuoyunda tasa yarattı.

OMİCRON VARYANTI TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ MÜ?

Bahis hakkında Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, şu tabirleri kullandı;

Omicron varyantı sebebiyle referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları artırılmıştır. 17 bölge laboratuvarımızda elde edilen bilgiler, Ankara merkez referans laboratuvarımızda gen sekanslama tekniği ile tahlil edilmektedir. Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır. Bununla birlikte dünyada varyantın tespit edilmesini takiben ülkemizde süratle önlem alınmış ve belirlenen ülkelerden direkt ya da temaslı yolcuların ülkemize giriş yapması süreksiz olarak durdurulmuştur. Şu an için yeni önlemler alınmasını gerektiren bir durum yoktur. Süreç hassasiyetle izlenmektedir.

AŞILAR YENİ MUTASYONA KARŞI TESİRLİ Mİ?

Uğur Şahin ve Hasret Türeci’nin kurduğu BioNTech ile corona virüsü aşısı geliştiren Pfizer’ın CEO’su Dr. Albert Bourla, Omicron varyantına karşı değerli açıklamalarda bulundu.

Pfizer CEO’su Albert Bourla Çbugün yaptığı açıklamada, ön araştırmaların yeni Omicron varyantının şirketin BioNTech ile geliştirdiği aşı tarafından üretilen esirgeyici antikorları zayıflatabileceğini göstermesinin akabinde insanların beklenenden daha erken dördüncü bir Covid-19 aşısına gereksinim duyabileceğini söyledi.

İKİ DOZUN MUHAFAZA KABİLİYETİNDE DÜŞÜŞ

Pfizer/BioNTech, dün, üçüncü bir aşının OmiCron varyantı ile uğraşta tesirli olduğunu gösteren birinci laboratuvar çalışmasının sonuçlarını yayınladı. Buna nazaran, birinci iki doz aşı serisinin ise yeni varyanta karşı müdafaa kabiliyetinde düşüşe saptandı. Bununla birlikte, şirketler, iki dozlu serinin muhtemelen hala Omicron’dan kaynaklı önemli biçimde hastalanmaya karşı müdafaa sağladığını söyledi.

Bourla, şirket tarafından yapılan bir ön çalışmanın, varyantın sentetik, laboratuvarda oluşturulmuş bir kopyasına dayandığını ve gerçek virüse karşı testlerden daha fazla dataya gereksinim duyulduğunu kaydetti. Pfizer CEO’su, önümüzdeki iki hafta içinde, araştırmaların da sonuçlanmasıyla daha hakikat sonuçlara ulaşılabileceğini söyledi.

‘DÖRDÜNCÜ BİR DOZA MUHTAÇLIĞIMIZ OLACAK’

ABD merkezli iş ve iktisat kanalı CNBC’ye konuşan Bourla, “Resmi bilgileri gördüğümüzde, Omicron’a karşı üçüncü dozun kâfi olup olmayacağını belirleyebileceğiz. Fakat bence dördüncü bir doza muhtaçlığımız olacak,” dedi.,

Bourla daha evvel üçüncü dozdan 12 ay sonra dördüncü bir atışa gereksinim duyulacağını ön gören bir açıklama yapmıştı.

Pfizer CEO’su şu anda en değerli şeyin kış mevsimi üçüncü dozları uygulamak olduğunu söyledi. Halk sıhhati yetkilileri, beşerler soğuktan kaçmak için iç yerlerde daha fazla toplandıkça Covid enfeksiyonlarında ani bir artış konusunda telaşlı.

Bourla, “Üçüncü bir dozun çok iyi müdafaa sağlayacağına inanıyorum,” dedi. Ayrıyeten Pfizer’in oral antiviral hapı Paxlovid üzere tedavilerin kış aylarında hastaneye yatışları önlemeye ve Covid’i denetim etmeye yardımcı olacağını söyledi.

DÖS: BİRTAKIM DELİLLER VAR

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında, “Omicron mutasyonu şu anda 57 ülkede tespit edildi ve bu sayının artmaya devam etmesini bekliyoruz. Omicron’un muhakkak özellikleri, salgının seyri üzerinde büyük bir tesiri olabileceğini düşündürmektedir. Bu tesirin tam olarak ne olacağını bilmek hala güç. Şimdilik öteki mutasyonlara nazaran kesin artış oranını ölçmek güç olsa da bulaşmada süratli bir artışı görmeye başlıyoruz” tabirlerini kullandı.

Güney Afrika’da Omicron hadise sayısının süratle arttığını kaydeden Ghebreyesus “Omicron, Delta’nın bulaşımı çok düşük olduğunda tespit edildi. Bu nedenle Omicron’un Delta’yı geçip geçemeyeceğini anlamak için dünyada olup bitenleri dikkatle izlemek değerli olacaktır” dedi.

Ghebreyesus, Omicron’un neden olduğu hastalığın ciddiyeti ve semptomlarının daha net bir fotoğrafının oluşturulması için daha fazla ülkeyi DSÖ’nün sitesinde bulunan olay raporlama formunu kullanarak Klinik Bilgi Platformuna daha fazla bilgi göndermeye çağırdı.

“EMİN OLMAK İÇİN ŞİMDİ ÇOK ERKEN”

Ghebreyesus, “Güney Afrika’dan gelen yeni datalar, Omicron ile yine enfeksiyon riskinin arttığını gösteriyor, fakat daha sağlam sonuçlar çıkarmak için daha fazla bilgiye muhtaçlık var. Omicron’un Delta’dan daha hafif halde hastalığa neden olduğuna dair kimi deliller da var, fakat tekrar de emin olmak için şimdi çok erken” dedi.

Omicron hakkında daha fazla bilgi edinmeye yardımcı olmak için DSÖ ile yakın bir formda çalışan Güney Afrika’daki bilim beşerlerine bir defa daha teşekkür eden Ghebreyesus, önümüzdeki hafta Afrika Birliği ve Afrika Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’nin mesken sahipliğinde düzenlenen ve araştırmacıları bir ortaya getirecek olan Afrika’da Milletlerarası Halk Sıhhati Konferansı’na katılmayı dört gözle beklediğini lisana getirdi.

Ülkeleri “etkisiz” ve “ayrımcı” seyahat yasaklarından kaçınmaya çağıran Ghebreyesus “Fransa ve İsviçre’nin Güney Afrika ülkelerine yönelik seyahat yasaklarını kaldırmasından mutluyum ve başka ülkeleri de onların yolundan gitmeye çağırıyorum. Fransa ve İsviçre’ye teşekkür ederim” diye konuştu.

Omicron mutasyonunun tespit edilmesinin akabinde birçok ülke hudutlarını Güney Afrika’ya kapatarak bütün uçuşları durdurmuştu.

70 ÜLKE SEYAHAT KISITLAMASI GETİRDİ

Öte yandan ortalarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülke ise Omicron varyantının yayılımını engellemek için kısıtlama ve seyahat yasağı getirdi. Birçok ülke başta Güney Afrika olmak üzere Afrika’nın güneyindeki ülkelerle uçuşları askıya aldı.

Şu ana kadar resmi olarak açıklanan ve Omicron’un yayılmasını engellemek için tedbir alan ülke ve bölgeler şöyle sıralanıyor: Angola, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bahreyn, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kolombiya, Hırvatistan, Küba, Çekya, Danimarka, Ekvador, Mısır, Estonya, Fiji, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Guatemala, Hong Kong, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malezya, Maldivler, Malta, Fas, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Umman, Pakistan, Paraguay, Filipinler, Polonya, Portekiz, Katar, Kıbrıs Rum Bölümü, Romanya, Rusya, Ruanda, Suudi Arabistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, Sri Lanka, İsveç, İsviçre, Tayvan, Tayland, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Birleşik Krallık

“DSÖ BU GELİŞMEYİ SON DERECE CİDDİYE ALIYOR”

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, “DSÖ bu gelişmeyi son derece ciddiye alıyor ve her ülke birebirini yapmalı. Omicron hakkında her vakit daha fazla şey öğreniyoruz, lakin bulaşma, hastalığın şiddeti, testlerin ve aşıların aktifliği üzerindeki tesiri hakkında öğrenilecek daha çok şey var” diye konuştu.

Botsvana ve Güney Afrika’ya bu mutasyonu süratli formda tespit ettikleri ve rapor ettikleri için teşekkür eden Ghebreyesus, bu ülkelerin artık öteki ülkeler tarafından hakikat şeyi yaptıkları için cezalandırılmaları konusunda endişelendiğini belirtti.

“SEYAHAT YASAKLARI, OMİCRON’UN YAYILMASINI ENGELLEMEYECEK”

Tüm ülkeleri Memleketler arası Sıhhat Tüzüğü uyarınca rasyonel, orantılı risk azaltma tedbirleri almaya çağıran Ghebreyesus, “Bu, yolcuların seyahatten evvel ve/veya varışta taranması ya da memleketler arası yolculara karantina uygulanması üzere yeni mutasyonun yayılmasını geciktirmeye yahut azaltmaya yönelik tedbirleri içeriyor. Seyahat yasakları, Omicron’un memleketler arası yayılmasını engellemeyecek ve ömür, geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturacaktır” dedi.

Omicron mutasyonunun tespit edilmesinden bu yana birçok ülke mutasyonun ülkelerine yayılmasını engellemek maksadıyla hudutlarını birtakım Afrika ülkelerine kapatma kararı almıştı.

Sözcü

hack forum hacker sitesi hack forum forum bahis onwin fethiye escort gaziantep escort gaziantep escort bursa escort meritking meritking meritking meritking giriş izmit escort adana escort slot siteleri casibomcu.bet deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler Tarafbet izmir escort istanbul escort marmaris escort hack forum hack forum hack forum hack forum