Ana Sayfa Kültür-Sanat 13 Aralık 2020 22 Görüntüleme

Haftanın Kitapları

Bilinmeyen katiller

Anton Çehov’dan Altıncı Koğuş. İlkbaharda, kar eridiğinde mezarlığın yakınındaki bir çukurda, belirli ki vahşice öldürülmüş yaşlı bir bayan ve erkek çocuğuna ilişkin iki yarım çürümüş ceset bulundu. Kasabada herkes yalnızca bu cesetlerden ve bilinmeyen katillerinden bahsediyordu. Ivan Dimitriç, onları kendisinin öldürmüş olmasından şüphelenmemeleri için sokaklarda gülümseyerek geziyor, tanıdıklarla karşılaşınca rengi atıyor, kızarıyor, zayıf ve savunmasız kimseleri öldürmekten daha büyük bir vahşiliğin olamayacağını anlatmaya çalışıyordu. (Sözcü Kitabevi)

Kışkırtıcı ve heyecan verici bulgular

David Epstein’dan Çok Yönlü-Başarı İçin Neden Çok Şeyle İlgilenmeliyiz? Küçük yaşta sazı eline almaktansa farklı mevzularla ilgilenerek yolunu geç bulanlar daha yaratıcı oluyor ve tek alanda uzmanlaşmış bireylerin göremedikleri ilişkileri daha kolay kuruyor. Kışkırtıcı ve heyecan verici bulgularla dolu kitap, öğrenmenin en iyi yolunun imtihandan kalmak olduğunu, en doyurucu mesleklere sık sık iş bırakanların sahip olduğunu sav ediyo1213r. Evvelce uzmanlaşmış insanların yaptıkları işler artık bilgisayarların eline geçerken geleceğin liderlerinin geniş düşünebilen ve farklı tecrübelere kucak açanlar olacağını gözler önüne seriyor. (Mundi Kitap)

Hayallerimize nasıl ulaşacağız?

Ecehan Ersöz’den Gelecek Dizayncısı. 1990’lı yıllardan beri dijitalleşen, farklılaşan ve sonsuz bir bilgi okyanusuna dönüşen dünyamızda hayallerimize nasıl ulaşacağız?

Teknoloji, marka danışmanı ve meslek koçu müellif kitabında okuru ile adım adım ilerleyen bir süreci paylaşıyor. * Geleceğe ahenk ve dayanıklılık kazanabilmemiz için işe evvel kendimizden başlamak ve kendi rolümüzü tekrar gözden geçirmek; * Değişimin bileşenlerini, önümüzde açılabilecek fırsat alternatiflerini, yeni normalleri yanlışsız anlayıp hepsinin bileşimi ile kendimize bir rota çizmek. (Mona Kitap)

Soğuk espri karşısında ne hissederiz

Özge Özdemir’den Her Latifeye Gülünür mü? İdeoloji kulübü öğrencileri bu kere safsataları masaya yatırıyor. Espri, latife, mizah üzere kavramlar üzerine konuşarak, soğuk espri karşısında ne hissederiz, latife ile espri ortasında ne fark var, söylediklerimizde belirsizlik yaratırsak ne olur, üzere sorulara yanıt arıyor. Kulüp odasında ideoloji aktifliğinin başlamasını beklerken Kuzey her zamanki şakacı halini takınarak tahtaya çıktı. Değerli bir konuşma yapacakmış edasıyla, “Arkadaşlar” diye seslendi. “Eğer şu hayattan bir ders almamız gerekirse…” “Evet,” dedik hepimiz merakla. “Felsefe dersi alalım!” (Redhouse Kidz Yayınları)

Şarap imali ile ilgili her şey

Burak Elmas’tan Konutta Şarap El Kitabı. Şarap imalinde, üzümün seçilmesinden kullanılacak ekipmanlara, ölçü ünitelerinden paha tablolarına, fermantasyonun izlenmesinden şarabın fıçıda yıllanması ve şişelenmesine kadar olan tüm süreci, açıklayıcı görsellerle bulabileceğiniz bir el kitabı. (Remzi Kitabevi)

Estetik ve ahlaki yetenekleri incelemek

Francis Hutcheson’dan Hoşluk ve Fazilet İdelerimizin Kökeni Üzerine Bir Soruşturma. Muharrir, birinci kitabında, Bernard Mandeville’in taarruzlarına karşı Shaftesbury’yi savunur ve insan tabiatına odaklanır. Thomas Hobbes’un egoizmine ve Samuel Pufendorf’un ödül-ceza görüşüne karşı iyilikseverliği öne sürer. Bu bakımdan yapıtını, estetik ve ahlaki yetenekleri incelemek suretiyle iki kısım halinde tasarlar. Birinci incelemede hoşluk, nizam, ahenk ve dizayndan hareketle beşerde doğuştan bir hoşluk duyusu olduğunu ortaya koyar. İkinci incelemede, ahlaki görüşlerini bu temel üzerine inşa eder. Kamunun, neyin hakikat ve neyin yanlış olduğunu yargılarken yerleşik bir ahlaki duyuya sahip olduğunu ileri sürer. (Say Yayınları)

Beni asla unutmayın

Mehmet Gençer’den Ecelin Tahtı Bir Şehadet Dokuz Şehit. Birinci evvel hepinizi çok sevdiğimi söylemek istiyorum. Bu mektup fakat ben öldükten sonra elinize geçecektir. Beni asla unutmayın, daima kalbinizin bir köşesinde saklayın. Şunu asla unutmayın.  Allah’ın verdiği canı Allah’tan diğeri alamaz. Bu yüzden üzülmeyin.  Yalnız size söylemek istediğim bir şey var, ben Burcu’yu çok seviyordum ve bu sevgimi de mezara götürüyorum. Ben burada öldümse, Allah yolunda, vatan, namus ve millet yolunda öldüm. Benimle aslında gurur duyun ve gülün, asla ağlamayın. Şayet ağlarsanız, ben yattığım yerde rahat edemem. Dedeme de hepinizin selamını söylerim. Kendinize çok iyi bakın. Sizleri çok seviyorum. Hepinizi de çok özledim. Oğlunuz. Yazacak öbür bir şey bulamıyorum. İmza. Serhat GENÇER. Dz. P. Astsb. Çvş. (Sia Kitap)

Sıkılmamayı seçmek için 12 ipucu

Necati Yalçın’dan Keyifli Öğretmenlik. 10 Kısımda Keyifli Öğretmenlik. Birinci ders! Buluta gökkuşağı olmak! Kaliteye zekice ulaşmak! Anlattıklarınız akılda kalmalı! Efsane olun! Öğretmen iyi yetişmeli ve kendini geliştirmeli! Ödevleri dinlemek! Sıkılmamayı seçmek için 12 ipucu! Dünyayı değiştirmek mi? Kendinizi test edin! (Kaleli Medya Yayınevi)

Mevt kavramı farklı kültürlerde ele alınıyor

W. M. Spellman’dan Mevtin Kısa Bir Tarihi. Arkeologların ve paleoantropologların çalışmalarını kullanarak fizikî kalıntıları yorumlamanın bizlere tarih öncesi perspektifler hakkında nasıl fikir verdiğini inceleyen müellif, vefatı farklı vakit dilimlerinde, farklı yerlerde, farklı kültürlerde ele alıyor. Vefat kavramının tarihin akışı içindeki gelişimini hem dinî hem de seküler-bilimsel yaklaşımlara bakarak anlatıyor: Mezopotamya ile Mısır’daki mevt algısı nasıldı? Antik Yunan ve Roma filozofları ruh ve vücut üzerine neler tartıştı? Budizm, Hinduizm, Taoizm üzere inanç sistemleri ile semavi dinlerin mevt, meyyit vücudun akıbeti ve mevtten sonra hayatın var olup olmadığına dair niyetleri neydi? İntihar, ötenazi, uzun hayat ve ömür kalitesi üzere çağdaş tartışmalar bugün bize ne söylüyor? (Tellekt Yayınları)

Karşı cinsler ortasında irtibat bozukluğu

Herb Goldberg’ten İçsel Erkek. 70’lerde bayanlar kendilerini güçlü ve bağımsız ilan ettiler; erkekler ise açık ve ilgili olma eforuyla maskülen zırhlarını çıkardılar. Sonraki yıllarda erkekler zırhlarını çıkarmanın tehlikeli olabileceğini keşfederken, bayanlar hâlâ parlak zırhları içindeki şövalyelerini bekliyordu. Bu kitap, güçlü hadise hikayeleri ve şefkatli bilgelik yoluyla erkeklerle bayanların nasıl karmaşık sinyal ve his zorluklarının üstesinden gelebileceklerini ve birbirilerini daha açık ve dürüst bir biçimde nasıl sevebileceklerini gösteriyor. Bu temelli kılavuzda, dünyada kült bir kitap olan Erkek Olmanın Tehlikelerinin muharriri, karşı cinsler ortasında bağlantı bozukluğuna yol açan yıkıcı rolleri nasıl tanıyacağınızı ve bunlardan nasıl sakınacağınızı anlatıyor. (Totem Yayınları)

Efsaneler canlanıyor

Koray Avcı Çakman’dan Almarpa’nın Gizemi. Ege ve Akdeniz’in kesiştiği Köyceğiz İlçesi’ndeki gizemli bir macerayı sayfalarına taşıyan bu sürükleyici roman, efsane ve söylencelerden beslenen yaratıcı kurgusu ile kelamlı anlatı geleneğimizi gelecek jenerasyonlara taşıma çabasındaki öykü anlatıcılarına da selam gönderiyor. Hayvanların, ormanların ve bitki örtüsünün korunması, doğal kaynakların şuurlu kullanılması, tarihî kent dokusuna sahip çıkılması ve gelecek kuşaklara aktarılması üzere değerli bahislere değinerek farkındalık yaratan muharrir, yeryüzünde yaşayan bütün insanların etrafa ve tabiata hürmet duymaları gerektiğini hatırlatıyor. Ailesiyle birlikte büyükşehirden Köyceğiz’e taşınan Kaan, yeni arkadaşları sayesinde, ”Kuşçu” olarak da bilinen değişik bir adamla tanışır. (Tudem Yayınları)

Heykelcinin bir opera sanatkarına tutkusu

Honoré de Balzac’tan ‘Bilinmeyen Şaheser-Sarrasine’ Balzac’ın yapıtlarında müellifler, sanatkarlar, müzisyenler özel bir yer fiyat. Muharririn dâhilik kuramının temsilcileri olan anlatı bireyleri maddi şartlar, zevkler, anlayışlar ve mefkureler ortasındaki çelişkilerle yaşarlar, yaratıcıların hasretlerini, düşlerini yansıtırlar. Kitapta sunulan iki anlatıdan birincisinde bir ressamın yaratma sürecinde yaşadıkları, daha açıkçası yaratımın dramı sergilenir, ikincisindeyse genç ve yetenekli bir heykelcinin bir opera sanatkarına tutkusu, hayal kırıklığı, gayreti ve opera sanatkarının gerçek kimliği lisana getirilir: Okurlar her iki metinde de gizemli dünyaların içine çekilecektir… (Yapı Kredi Yayınları)

Ütopyaların gerçekleşmesi

Bircan Ünver’den Bin Yıl Daha-Işık Binyılı Seyahatinde Birinci 20 Yıl. Muharrir kitabında, bütün ütopyalar üzere bir hayalden yola çıkıyor. Elbette tüm ütopyaların varmak istediği gerçekleşmeyi, yaşama geçmeyi hedefliyor. Her ütopyanın öngörünün genlerinde taşıdığı toplumsal olguları, ruhsal yaklaşımları ve varsa bilimsel ispatları heybesine katarak ilerliyor. Kitap okyanusa ulaşmaya çalışan bir su damlasının, ferdî bir emeğin-hedefin ete-kemiğe bürünme macerasının dökümü niteliğinde.

Tek başına yola çıkan muharrir, çabasına çağırdığı yolcularla çoğalarak yeni bin yıllara seyahatini sürdürüyor. (Yazarın Kendi Yayını)

Caz severler için başucu kitabı

Ted Gioia’dan Caz Standartları – Bir Repertuar Rehberi. Ödüllü caz tarihçisi Ted Gioia bu kapsamlı rehberde, iki yüz elliden fazla caz bestesini aydınlatıcı bir biçimde yorumluyor. Bu kapsamlı ve eşsiz araştırmada, caz repertuarının kalbinde yer alan her bir beste için detaylı inceleme içeriyor: bestenin kelam müellifleri, kimlerin kaydettiği, caz tarihindeki yeri ve daha pek çok bilgi. Renkli anekdotlar ve uzman yorumlarıyla dolu kitap caz severler için bir başucu kitabı. “Caz Standartları’nı bu kadar ilgi cazip kılan, Gioia’nın caz geleneğinin içinden biri olarak yazması. Caz Standartları’nı okumak, Gioia’nın çalışını dinlemekten farklı değil, yalnızca sevdiği (ve sevmediği) modülleri paylaşmakla kalmıyor birebir vakitte bilgilerini de okura sunuyor.” Los Angeles Times. (Alfa Yayıncılık)

Çocuklardan ne istiyor?

Gizem Beğenilen Uçar’dan Kara Tina. Meskende canı sıkılan bu küçük kız her çocuk üzere sokağa çıkmak istiyor lakin çıkamıyor, zira Kara Tina var. Arkadaşına gitmek istiyor lakin gidemiyor, zira Kara Tina var. Pekala sinema? Ih-ıh… olmaz, Kara Tina var. Ya anneannesi? Yasak! Kara Tina oraya da gitmiş. Âlâ de kim bu Kara Tina? Çocuklardan ve herkesten ne istiyor? Tüm dünyayı etkileyen ve insanlık tarihinde kıymetli bir yer tutacak olan bu salgını ve hepimizin maruz kaldığı karantina sürecini bir çocuğun bakış açısıyla anlatmak istedik. İşte Kara Tina da bu gayretin bir eseri olarak ortaya çıktı. (Altın Kitaplar)

Hiç kimse onun kadar tanınmadı

Eyüphan Erkul’dan Cahide-Melekler Yeryüzünde Yaşayamaz. Kitap, Türk Sineması’nın en büyük yıldızlarından Cahide Sonku’nun hayat hikayesine dayanan etkileyici ve dramatik bir biyografik roman. Cahide’nin doruktan yokluğa uzanan hayatı hiç bu kadar detaylı işlenmemişti. Yıllar süren bir çalışmanın yapıtı olan roman, bir jenerasyonun anılarını tazelerken genç kuşağa ülkenin gelmiş geçmiş en büyük yeteneklerinden birini tanıtmayı hedefliyor. Ne ondan evvel ne de ondan sonra kimse onun mertebesine ulaşamadı. Hiç kimse onun kadar tanınmadı, onun kadar sevilmedi, onun kadar arzulanmadı. Fakat onca sevgi selinin ortasında daima köksüz yaşadı Cahide… Ön ismi Serap’tı, hayal üzereydi biraz. Tahminen de bu yüzden hiç yaşamamış üzere davrandı ömrünün son deminde. Bir hayal üzere geldi geçti sinema tarihimizden. (Artemis Yayınları)

Mizahi ve dokunaklı öyküler

Marc Bekoff’tan Hayvanların Duygusal Dünyası. Sahip olduğumuz hisler bize atalarımızdan armağandır. Hayvanlar da emsal hislere sahiptir. Pekala tüm hayvanlar birebir şeyleri mi hissederler? Araştırmalar gösteriyor ki fareler yalnızca empatik kemirgenler değil, tıpkı vakitte eğlenceyi seven canlılardır. Bir fil kalın derisinin altında hassas bir kalp taşır. Zevk düşkünü iguanalar, mizah duygusu olan atlar, âşık balinalar, travma sonrası gerilim bozukluğu yaşayan filler, yas tutan susamurları, acı çekmekte olan eşekler, kızgın babunlar, duygusal balıklara dair kıssalar okumaya hazır mısınız?

Muharririn, mizahi ve dokunaklı öykülerle dolu olan bu kitabı hem hayvanları nasıl gördüğümüzü hem de onlara nasıl davrandığımızı yine kıymetlendirme üzerine açık bir davettir. (Beyaz Baykuş Yayınları)

Maceralar yaşamak

Marcie Colleen’den Astropenguen! Küçük bir penguen, büyük bir hayal! Orville hayvanat bahçesinde yaşayan küçük bir penguendir. Etrafı daima heyecanlı maceralar yaşayan hayvan dostlarıyla çevrilidir ancak o küçük olduğu için arkadaşlarına katılamamaktadır. Ta ki bir gün kendi macerasını bulana dek: Ay’a uçmak! (Bilgi Yayınevi)

Klasik bir yanlışlıklar güldürüsü

Luigi Pirandello’dan Sırasını Bekleyenler. Marcantonio Ravì, hoşlar hoşu kızı Stellina’yı evlendirmeyi başına koymuştur. Müstakbel adayı da yaşlı ve bir o kadar varlıklı Don Diego Alcozèr’dir. Lakin babanın niyeti diğerdir: Bir ayağı çukurda olan Alcozèr ölür ölmez dul kızını bu kere sırasını bekleyen Pepè Alletto’ya verecek ve kızının maddi ve manevi memnunluğunu sağlamış olacaktır. Ne var ki meskendeki hesap çarşıya uymaz ve şaşırtmacalı olaylar birbirini kovalar. Pirandello’nun 1902 tarihli ikinci romanı, klasik bir yanlışlıklar güldürüsü. (Can Yayınları)

Sabahı anlatan beş hikaye

Şafak Okdemir’den Birçok Nine’nin Zeytini. Tek bir sabah, tıpkı sabahı anlatan beş öykü… Kitap dünyanın sahibi olduğunu zanneden insanlığın ve zeytin ağaçlarını dostu bellemiş insanların öyküsü. Müellif, fotoğraflarıyla akıllardan çıkmayacak bir gayret anlatırken kendini kandıran insanın acımasızlığına dünyanın gerçek sahipleriyle dur diyor. (Çınar Yayınları)

Önyargıda sıyrılma vakti

Hasret Küskü’den Dışa Bakan Hayal Görür, İçe Bakan Uyanır. Psikanalizin en tartışmalı ve tahminen de ilerleyen periyotlarda daha fazla anılacak isimlerinden Carl Gustav Jung 20. yüzyılın en değerli filozof-psikiyatrlarındandır. O bir ruh çözümlemecisidir. Freud’dan ayrıldıktan sonra kurduğu analitik psikoloji ekolüyle bir ihtilal yaratan Jung, günümüz psikolojisinde de hala kullanılan ruhsal tipler, kolektif bilinçdışı, kompleksler ve çağrışım testi üzere kavramların sahibidir. Jung hepimize bir bireyleşme süreci vaat eder, bunun rotasını da insanın içine baktığı bir tecrübe yolu olarak çizer. Tecrübe yolu gereklidir zira “kendi içine bakmaya hamaseti olmayan herkesin ömrü bulanıktır”, dahası bu bulanıklık dünyayı da bulandırır. Önyargı ve kabullerinizden sıyrılma vakti… (Destek Yayınları)

Sözcü

instagram takipçi alma | youtube yorum satın al | Eryaman Diş | ISO belgesi veren firmalar
hack forum hacker sitesi hack forum muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort deneme bonusu gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı beylikdüzü escort Manavgat Escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort istanbul escort bayan mersin escort eryaman escort